Na pewno niejeden przedsiębiorca borykał się z sytuacją, gdy po wystawieniu faktury klientowi za wykonanie danej usługi, nie mógł doczekać się jej opłacenia. W wielu branżach stosuje się odroczony termin płatności – 30 lub 60 dni. Zdarza się też, że usługobiorca jest w danym momencie niewypłacalny. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na czekanie – w końcu czas to pieniądz, a zysk z jednej usługi nierzadko od razu jest inwestowana. Jak więc uchronić się przed takimi sytuacjami i zachować płynność finansową firmy? Faktoring online to świetne rozwiązanie, które pozwala finansować bieżącą działalność przedsiębiorstwa.
Czym jest faktoring, do kogo jest skierowany i jakie są jego zalety?
Faktoring to umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorstwem, nazywanym faktorantem, a bankiem czy też instytucją finansową, zajmującą się obrotem wierzytelności, czyli faktorem. Po wystawieniu faktury przedsiębiorca sprzedaje ją firmie faktoringowej, dzięki czemu niemal od razu otrzymuje pieniądze. Następnie faktor odzyskuje wierzytelność w terminie, określonym na fakturze. Jak widać, cały proces jest bardzo prosty.
Rozwiązanie to skierowane jest przede wszystkim do małych i średnich firm, a także do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którym zależy na szybkim zrealizowaniu faktur. Pieniądze przelewane są nawet tego samego dnia, a otrzymane środki można od razu przeznaczać na dalszy rozwój czy też regulację własnych należności. Cały proces odbywa się online, bez zbędnych formalności. Nie musimy tracić czasu ani też martwić się o to, skąd weźmiemy pieniądze. Możemy zwiększać własną konkurencyjność, wystawiając faktury z odroczonym terminem spłaty.
Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze faktora?
Każda firma faktoringowa posiada swój limit, czyli maksymalną kwotę, jaką może wypłacić przedsiębiorstwu. Przed wyborem faktoringu online warto sprawdzić, jaki limit oferuje dana firma. Jeśli Twoja faktura wystawiona została na kwotę 50.000 zł, to wystarczy firma faktoringowa, która oferuje faktoring online do 100.000 zł, ale na bardzo dobrych warunkach – a nie taka, która ma wyższy limit, ale warunki finansowe nie są tak korzystne. Dobrym źródłem tego rodzaju informacji są rankingi faktorów.
Innym ważnym elementów przy wyborze faktoringu online są prowizje, jakie pobierają firmy. Ważna jest też waluta faktury– niektóre firmy oferują finansowanie tylko w złotówkach, inne – tak jak Fandla – również w euro. Kierując się wyborem faktora, warto też zwrócić uwagę, czy firma istnieje wystarczająco długo, by można się było w ogóle ubiegać o faktoring online. Często musimy działać na rynku nawet rok, by zawrzeć umowę z faktorem. W przypadku firmy Fandla wymagany staż prowadzenia działalności to tylko 3 miesiące. Brane pod uwagę są zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG), jak i inne spółki zarejestrowane w Polsce.
Co najistotniejsze, firma faktoringowa Fandla zapewnia 100% wartości netto faktury i realizuje przelewy niemal natychmiast, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na pieniądze. Warto mieć na uwadze, że wiążąc się z daną firmą i korzystając z jej usług przez dłuższy czas, możemy liczyć na korzystniejsze warunki. W firmie Fandla panuje bowiem zasada, aby pieniądze łączyły.
Faktoring online dla Twojej firmy to dobre rozwiązanie!
Faktoring online umożliwia firmom rozwijanie własnej działalności bez konieczności brania kredytu w banku, który nie każde przedsiębiorstwo może uzyskać. Przerzucając ryzyko finansowe na faktora, zapewniamy sobie spokój i stały dostęp do kapitału. Jeżeli cenisz sobie komfort psychiczny i płynność finansową, to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Nie bez powodu tak wielu przedsiębiorców decyduje się obecnie na faktoring online – to bez wątpienia najlepsza forma finansowania firm.